W trakcie całej ciąży, która trwa 40 tyg jest pewien etap w którym najbardziej precyzyjnie można zdiagnozować ryzyko wad genetycznych. Jest to właśnie okres pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Podczas tego badania można ocenić pewną specyficzną dla tego okresu pulę markerów genetycznych, które związane są z wadami genetycznymi:
Nie są to jednak jedyne parametry, które się sprawdza. Ocenia się również anatomię zarodka uwzględniając:
Ze względu na tak szczegółowe badanie, które pozwala wykrywać wady genetyczne, nazywa się potocznie „usg genetycznym”.
Proszę jednak pamiętać, że czułość wykrywania wad genetycznych w badaniu usg nie daje 100% pewności na wykrycie wad genetycznych, natomiast w przypadku zespołu Downa pozwala na wykrycie 70-80% przypadków, a to oznacza, że w 20-30% nie da uwidocznić się kłopotów. Żeby zwiększyć możliwość wykrywania zaleca się wykonywać przesiewowo test Pappa.
Badanie testu Pappa z krwi nie musi być pobierane na czczo, a wynik tego badania zwiększa szanse wykrywania zespołu Downa do 95%.
Wynik testu Pappa pozwala też na uzyskanie dodatkowych informacji, a mianowicie wraz z badaniem usg jest w stanie przewidzieć występowanie stanu przedrzucawkowego oraz zaburzenia wydolności łożyska w III trymestrze ciąży. Stąd też ważna jest prawidłowa interpretacja testu Pappa, który często jest nieprawidłowo oceniany pod kątem tylko i wyłącznie wad genetycznych.
Zapraszam do wykonywania testu Pappa w naszej Klinice, korzystamy z licencjonowanego laboratorium wykonującego badanie zgodnie ze standardami Fetal Medicine Foundation.
Proszę pamiętać, że badanie usg jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i nie niesie za sobą żadnego ryzyka.